Błędy na Pintereście, których nie chcesz popełniać

Jeśli chcesz pełni wykorzystać potencjał Pinteresta, unikaj tych błędów i świadomie buduj swoją obecność na tej platformie. Zastosowanie się do wskazówek, które przedstawię w tym odcinku, może znacząco zwiększyć skuteczność Twoich działań marketingowych.
Zdjęcie przedstawiające kobietę wykonującą znak zakazu

lut 8, 2024

🎙️Jeśli wolisz słuchać niż czytać – zapraszam Cię do podcastu:

Pinterest na pierwszy rzut oka zdaje się być bardzo prostą i intuicyjną platformą. Jednak osoby, które wkraczają w świat pinów lub są w nim już jakiś czas, często popełniają różnego rodzaju błędy. Niestety te potknięcia wpływają na reakcje i odczucia użytkowników w kontakcie z naszymi treściami (tzw. user experience, czyli doświadczenie użytkownika), a co za tym dalej idzie – także na skuteczność naszych działań marketingowych. Dlatego w tym artykule wspólnie przyjrzymy się, jakie błędy na Pintereście są najczęściej popełniane. Podpowiem Ci też, jak ich uniknąć, by być kilka kroków przed innymi.

📌Przypnij na później!

Błąd numer 1 – brak optymalizacji profilu

Jeśli chcesz, by użytkownicy znaleźli Ciebie i Twoje piny, a potem chętnie je zapisywali, zadbaj o optymalizację własnego profilu na platformie. Nieodpowiednio wypełnione pola, brak słów kluczowych, zdjęcia profilowe niespójne z innymi kanałami czy nieczytelne opisy to najczęstsze błędy na Pintereście. To właśnie przez nie użytkownicy mogą się zniechęcić do obserwowania Twojego konta. 

Warto więc zatroszczyć się o estetyczny wygląd profilu i o dostarczenie pełnych informacji o sobie czy o swojej firmie. Oczywiście z uwzględnieniem zasad SEO. Jak to zrobić? Wskazówki znajdziesz w artykule Jak w 5 minut założyć konto biznesowe na Pintereście.

Błąd numer 2 – brak regularnej aktywności

Niezależnie od tego, na jakiej platformie działasz, zasada jest podobna. Algorytmy lubią ruch i regularność. Pinterest to wyszukiwarka i bardzo docenia stałą aktywność. To szalenie pomaga w pozycjonowaniu treści. Nie bój się więc regularnie dodawać nowych inspiracji, komentować i udostępniać pinów innych użytkowników. 

A może Twój problem tkwi gdzie indziej. Brak czasu i przemyślanej organizacji powoduje, że publikujesz od jednego wielkiego zrywu do drugiego? Wrzucasz to, co akurat przyjdzie Ci do głowy, byle tylko coś było, bo dawno żaden nowy pin nie pojawił się na Twoim profilu? Albo nie publikujesz wcale, bo masz zatrzęsienie obowiązków w pracy i wszystko inne jest ważniejsze?

Znam to, ale mam też kilka sprawdzonych sposobów, by te błędy na Pintereście nie wpłynęły na skuteczność moich działań. W swoim grafiku regularnie planuję czas na tworzenie treści dla mojej firmy. Nauczyłam się traktować te zadania na równi ze zleceniami od klientów. Siadam do nich raz na tydzień lub dwa tygodnie i tworzę plan publikacji na najbliższy okres. Ustalam tematy i daty, a potem przygotowuję odpowiednie piny – grafiki lub wideo, teksty, słowa kluczowe, linki. Dzięki temu mam przygotowane treści na zapas – przemyślane i gotowe do publikacji. Nawet na te dni, kiedy inne zadania piętrzą się jedno za drugim i brakuje czasu oraz pomysłów na tworzenie atrakcyjnych treści.

Błąd numer 3 – brak analizy danych

Pinterest to potężna platforma, która dostarcza wiele sposobów na promowanie własnego biznesu – swoich produktów, usług czy pomysłów. Oferuje również narzędzia do analizy danych, które pozwalają śledzić efektywność Twoich działań. Dzięki nim zobaczysz, jakie treści najlepiej trafiają do użytkowników. Dowiesz się, jakie piny są najczęściej zapisywane, które z nich były najchętniej wyświetlane lub wywołały największe zaangażowanie. 

A to nie wszystkie możliwości. Śledzenie statystyk pozwoli Ci dowiedzieć się, co działa, a co nie, i jak najlepiej dostosować swoją strategię marketingową do wyznaczonych celów. Dlatego ignorowanie takich danych i nieanalizowanie ich to błędy na Pintereście, które pozbawiają Cię możliwości skierowania swoich działań na właściwy tor.

Błąd numer 4 – brak świeżych treści

Pinterest to fantastyczne miejsce, gdzie można znaleźć ogrom wiedzy i inspiracji. Jego użytkownicy szukają pomysłów, nowych i ciekawych materiałów, które zaspokoją ich potrzeby. Dodawanie zatem tych samych lub bardzo podobnych grafik i tekstów nie przyniesie Ci przychylności pinterestowych algorytmów. Spodziewaj się raczej braku promocji i niewspierania Twoich pinów przez platformę. Nie powielaj więc ani cudzych, ani nawet swoich własnych treści. Stawiaj na unikalne i oryginalne publikacje, które wyróżnią Cię na tle konkurencji.

 Błąd numer 5 – nieodpowiednia jakość grafik

Pinterest to platforma wizualna, więc jakość grafik, zdjęć i wideo ma tutaj ogromne znaczenie. To one w głównej mierze decydują o zachowaniu osób na Twoim koncie. Nie dodawaj więc materiałów, które graficznie mają niską jakość. Nieczytelność, źle dobrane kolory i fonty, słaby kontrast czy rozmieszczenie elementów to tylko niektóre grzechy, które mogą sprawić, że Twoje grafiki czy zdjęcia nie zyskają zainteresowania. 

Tworząc treści na Pinterest, korzystaj z wysokiej jakości obrazów, a także z tytułów bogatych w słowa kluczowe, które przyciągają użytkowników. Jeśli uważasz, że Twoje własne zdjęcia nie nadają się do publikacji, skorzystaj z internetowych banków zdjęć. Udostępniają one za darmo tysiące przepięknych fotografii, które możesz wykorzystać do własnych celów. Pamięta jednak, by zawsze sprawdzić licencje, czyli warunki, na jakich możesz użytkować dane materiały. 

Są też programy graficzne, które bezpłatnie pozwalają tworzyć kreatywne grafiki lub wykorzystywać istniejące w nich szablony. Popularna Canva to kopalnia wzorów i projektów. Dzięki kilku, kilkunastu kliknięciom możesz przygotować piękne i estetyczne piny, które będą chętnie wyświetlane oraz zapisywane. I nie zapomnij na bieżąco sprawdzać oraz analizować, które grafiki najlepiej konwertują, czyli które z nich przynoszą taką reakcję użytkowników, jaką chcesz osiągnąć, tworząc swoje materiały.

Błąd numer 6 – ignorowanie trendów

Pinterest jest pełen trendów i popularnych tematów. Warto śledzić na bieżąco, co w trawie piszczy. Wiedzieć, co jest aktualnie na topie, co interesuje użytkowników i czego szukają. Dzięki temu możesz tworzyć treści, które przyciągną uwagę i zwiększą ruch na Twoim profilu.

Pinterest tak naprawdę nie jest o nas. Tu nie tworzymy treści o sobie i dla siebie. Ludzie wchodzą na platformę, by znaleźć inspiracje, podpowiedzi, by rozwiązać własne(!) problemy i zrealizować swoje marzenia. Szukają więc pomysłu na własnoręcznie zrobiony prezent, wystrój biura czy szatę graficzną e-booka, którego pragną wydać. Jeśli zatem Twoje piny odpowiedzą na potrzeby innych, znajdą rozwiązania na ich bolączki, pomogą zrealizować ich pragnienia, wtedy będą zapisywane zdecydowanie częściej. A Twoje konto zyska nowych obserwujących.

Błąd numer 7 – brak spójności i strategii

Często trafiam na profile, które przypominają pchli targ – dla każdego coś miłego. Ktoś na koncie firmowym miesza prywatne zainteresowania z biznesowymi. Nie zwraca uwagi, do jakich tablic przypina swoje piny. Nie dba o czytelność oraz o spójność z identyfikacją wizualną firmy czy marki osobistej. Raz wrzuca wskazówki dotyczące ulg podatkowych, za chwilę przepis na ulubione ciasto, a potem jeszcze publikuje 10 pomysłów, jak sprawić, by rośliny doniczkowe pięknie się rozwijały.

To tak nie działa. Takie treści są chaotyczne. Wyglądają jak publikowane od przypadku do przypadku, z doskoku i bez pomysłu. Wtedy nawet jeśli chcesz przekazać coś cennego i potrzebnego, to taki pin może zgubić się wśród innych Twoich publikacji, które nie pasują do siebie nawzajem. I nie dotrze do właściwych osób, które potrzebują i szukają właśnie tego, co znalazło się na Twojej grafice. 

Pinterest, tak jak każdy inny profil firmy, jest wizytówką biznesu, który tworzysz. Ma na celu przyciąganie konkretnego klienta do Twojej oferty. Wymaga dobrze przemyślanych treści oraz spójnych ruchów – zgodnych z określoną strategią marketingową.

📽️ A jeśli wolisz oglądać niż czytać – zapraszam na mój kanał na YouTubie.

Błędy na Pintereście i co dalej

Pinterest to platforma, która oferuje wiele możliwości zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i dla firm. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać jej potencjał, przeanalizuj swój profil i sprawdź, czy popełniasz wyżej opisane błędy na Pintereście. Czasem nawet niewielka zmiana, daje już namacalne efekty. 

Jeśli zaś skorzystasz z różnych materiałów dostępnych na mojej stronie, to jestem pewna, że poziom Twojej satysfakcji z działania na Pintereście poszybuje w górę. I przyniesie korzyści oraz efekty, które mogą Cię zaskoczyć oraz przerosnąć Twoje oczekiwania. Dlatego nie zwlekaj i poznaj wraz ze mną świat Pinteresta, a potem odpicuj swój profil i patrz, jak przybywa Ci wyświetleń, obserwujących i zapisów Twoich pinów. Od czego zaczniesz? Blog? Podcast? Czy YouTube?

Zapraszam Cię również do pozostałych odcinków Pinterest Mini MasterClass:

Co to jest Pinterest i jak działa?
Jak zacząć działać na Pinterest?
Jak w 5 minut założyć konto biznesowe na Pintereście?
Pinterest jako narzędzie do budowania listy e-mailingowej
Słowa kluczowe na Pintereście-sztuka zdobycia uwagi
Pinterest i slow marketing – pomysł na skuteczną strategię

Ania

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Dołącz do PinLettera