Słowa kluczowe na Pintereście – sztuka zdobycia uwagi

Wykorzystaj słowa kluczowe na Pintereście, by zwiększyć ruch i widoczność swoich pinów. Poznaj wskazówki, dzieki którym przyciągniesz uwagę!
Kolaż przedstawiający trendy na Pintereście w 2023 roku.

lis 12, 2023

🎙️Jeśli wolisz słuchać niż czytać – zapraszam Cię do podcastu:

Wiesz, że słowa kluczowe odgrywają najważniejszą rolę na Pintereście? Jeśli ten fakt Cię zaskoczył, to już tłumaczę. Chodzi o sposób, w jaki użytkownicy przeszukują treści na tej platformie. W przeciwieństwie do mediów społecznościowych, gdzie wpisy pojawiają się w kolejności czasowej, na Pintereście użytkownicy aktywnie przeszukują treści właśnie za pomocą słów kluczowych. To oznacza, że stosowanie odpowiednich słów kluczowych jest świetną taktyką, dzięki której Twoje piny będą widoczne dla osób zainteresowanych daną tematyką.

📌Przypnij na później!

Grafika pina na Pintereście prezentująca artykuł o wielkiej roli jaką odgrywają słowa kluczowe na Pintereście.

Jak wybrać słowa kluczowe na Pintereście?

Pinterest to nie tylko przestrzeń do dzielenia się inspiracjami wizualnymi, ale także skarbnica informacji. Jeśli więc nie chcesz, by Twoje treści utonęły w oceanie grafik, zdjęć i pomysłów, stosuj słowa kluczowe, dzięki którym ułatwisz użytkownikom odnalezienie Ciebie i Twoich pinów. W jaki sposób? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zwiększyć Twoją widoczność na platformie.

Badanie niszy

Zrozumienie własnej niszy lub tematu ma decydujące znaczenie w sprawnym i satysfakcjonującym działaniu na Pintereście. Zastanów się więc, jaka jest główna tematyka Twojego profilu, zrób ankietę, sprawdź tematy poruszane na grupach na Facebooku, a następnie wypisz słowa kluczowe, które są z nią związane. Na przykład, jeśli zajmujesz się gotowaniem, Twoje słowa kluczowe mogą dotyczyć przepisów kulinarnych, rodzajów kuchni, składników czy innych powiązanych zagadnień.

Korzystanie z narzędzi

Pinterest oferuje narzędzie takie jak Pinterest Trends, które pozwala sprawdzić popularność konkretnych słów kluczowych w danym czasie. Dzięki temu dowiesz się:

 • kiedy użytkownicy wyszukują danych słów kluczowych;
 • jakie treści są najbardziej popularne na Pintereście (poszukiwania można zawęzić do konkretnego regionu i przedziału czasowego);
 • jaka jest płeć i przedział wiekowy osób, które szukają określonych słów kluczowych;
 • jakie są najpopularniejsze piny dla danych słów kluczowych;
 • jakie są najbardziej popularne słowa kluczowe wśród odbiorców Twoich treści.

Informacje z ostatniego punktu zdobędziesz tylko wtedy, kiedy posiadasz konto firmowe na Pintereście. Jeśli jeszcze go nie masz, to zajrzyj do artykułu Jak w 5 minut założyć konto firmowe na Pintereście i krok po kroku załóż je razem ze mną. Pomoże Ci w tym również bezpłatna Checklista konta firmowego na Pintereście.

Kolaż przedstawiający trendy na Pintereście w 2023 roku.

Pinterest Trends to źródło bardzo cennej wiedzy, którą warto wykorzystać w swojej strategii, by dostosować ją do bieżących trendów na Pintereście i tego, co najbardziej interesuje jego użytkowników.

W poszukiwaniu słów kluczowych pomoże Ci również wyszukiwarka oraz sekcja słów kluczowych w reklamach na Pintereście.

Długość słów kluczowych

Zastanów się, jaką długość mają mieć słowa kluczowe na Pintereście, których chcesz użyć. Słowa kluczowe mogą być krótkie (np. „zdrowa dieta”) lub długie (np. „zdrowe przepisy na obiad z kurczakiem”). Długie słowa kluczowe, zwane także frazami kluczowymi, pomagają dotrzeć do bardziej konkretnej grupy odbiorców. 

Dzięki frazom kluczowym użytkownik znajduje to, czego dokładnie szuka, czyli nie tylko piny dotyczące zdrowej diety, ale także gotowy przepis na zdrowy obiad z kurczakiem. I skoro już raz znalazł u Ciebie treści, których potrzebuje, to z pewnością zajrzy na Twoje konto ponownie. A na tym Ci właśnie zależy, prawda?

Jak optymalizować słowa kluczowe na Pintereście?

Wiesz już, jak znaleźć i wybrać najlepsze słowa kluczowe na Pintereście. Teraz czas dowiedzieć się, jak i gdzie wpisywać te słowa kluczowe, by dały najlepsze efekty. Oto kilka zasad do zastosowania od zaraz. 

 • Wprowadzaj słowa kluczowe w tytuły opisy pinów
  Każdy pin na Pintereście powinien zawierać tytuł i opis. To doskonałe miejsce, aby umieścić swoje główne i poboczne słowa kluczowe. Pamiętaj, że powinny być one atrakcyjne i zachęcający dla użytkownika.
Screen z profilu nieszablonowego Shablonu, przedstawiający przykładowe użycie słów kluczowych w tytule i opisie pina na Pintereście.
 • Używaj słów kluczowych w nazwach tablic
  Nazwy tablic na Pintereście również są ważne z punktu widzenia optymalizacji. Upewnij się, że nazwa tablicy odzwierciedla główne słowa kluczowe, które ją opisują.
Screen z profilu nieszablonowego Shablonu przedstawiający użycie słów kluczowych w opisie tablicy na Pintereście.
 • Oznaczaj treści
  Wprowadzaj słowa kluczowe w tekście alternatywnym obrazów, które dodajesz do swoich pinów. Jest to krotki opis, który wyjaśnia, co znajduje się na danym zdjęciu czy grafice. Z założenia pomaga (dzięki specjalnym czytnikom) osobom niewidzącym i niedowidzącym dowiedzieć się, czego dotyczy dany pin. W praktyce wpływa także na indeksowanie treści przez wyszukiwarkę Pinterest.  

Co ważne, pamiętaj również, by tworzyć spójne i wartościowe treści. Optymalizacja słów kluczowych to tylko jedna strona medalu. Twoje piny powinny być również atrakcyjne wizualnie i dostarczać wartości użytkownikom. Wysoka jakość treści zwiększa szanse na ich udostępnianie i zapisy.

📽️ A jeśli wolisz oglądać niż czytać – zapraszam na mój kanał na YouTubie.

Pinterest i słowa kluczowe – monitoruj wyniki oraz dostosuj strategię

Pinterest oferuje narzędzia analityczne, które pozwalają monitorować wyniki Twojej działalności. Regularnie sprawdzaj, które słowa kluczowe przynoszą najlepsze rezultaty i na ich podstawie dostosuj swoją strategię.

Optymalizacja słów kluczowych na Pintereście ma istotny wpływ na zwiększenie widoczności i skuteczności Twojej obecności na tej platformie. Wybieranie odpowiednich słów kluczowych oraz ich konsekwentne wykorzystywanie w opisach i nazwach tablic to skuteczny sposób na przyciągnięcie uwagi użytkowników zainteresowanych Twoją tematyką. Praca nad słowami kluczowymi pomoże Ci osiągnąć sukces na Pintereście i pozwoli cieszyć się rosnącym zasięgiem oraz zaangażowaniem Twojej publiczności.

Pin&Rise

Ania

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Błędy na Pintereście, których nie chcesz popełniać
Błędy na Pintereście, których nie chcesz popełniać

Jeśli chcesz pełni wykorzystać potencjał Pinteresta, unikaj tych błędów i świadomie buduj swoją obecność na tej platformie. Zastosowanie się do wskazówek, które przedstawię w tym odcinku, może znacząco zwiększyć skuteczność Twoich działań marketingowych.

czytaj dalej

Dołącz do PinLettera