Wiele osób po pierwszych tygodniach prowadzenia konta na Pintereście decyduje się zrezygnować lub przechodzi w tryb chaotycznego przypinania bez konkretnego planu. Najczęściej przyczyna leży w braku systemu pracy na platformie, a jak wiesz, jednym z kluczowych składników sukcesu na Pintereście jest regularność oraz przypinanie świeżych pinów. Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiem Ci jak najlepiej zoptymalizować swój workflow na platformie.
📽️ A jeśli wolisz oglądać niż czytać – zapraszam na mój kanał na YouTubie.
Typowe problemy na początku działań na Pintereście
Założyłaś konto firmowe na Pintereście, albo właśnie planujesz to zrobić (pomoże Ci w tym artykuł: Jak w 5 minut założyć konto firmowe na Pintereście). Następnie przeszłaś przez proces jego optymalizacji wraz z bezpłatną Checklistą konta firmowego na Pintereście i w końcu przechodzisz do tego co najprzyjemniejsze, czyli przypinania. Pojawiają Ci się jednak w głowie pytania:
- Co i kiedy przypinać?
- Jak utrzymać regularność w przypinaniu odpowiedniej ilości nowych pinów?
- Jakie rodzaje pinów warto tworzyć: standardowy pin, wideo pin, pin produktowy itd.?
- Do której tablicy przypinać i jak często to robić?
Nieznajomość odpowiedzi na te pytania może istotnie wpływać nie tylko na systematyczność, ale także na statystyki Twojego konta.
Must have zanim przystąpisz do działań na Pintereście
Zanim przystąpimy do konkretnych wskazówek odnośnie organizacji pracy na Pintereście, warto upewnić się, że masz pełną świadomość dostępnych treści w swoim biznesie. Obejmuje to całą bazę Twoich artykułów, odcinków podcastów, czy filmów na YouTubie, oraz uporządkowanych treści z innych platform społecznościowych takich jak Instagram, Tik Tok i inne. To z pewnością pomoże Ci w prowadzeniu własnego biznesu online, a w szczególności w działaniach na Pintereście. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad tym co i kiedy przypinać jednocześnie unikając ryzyka, że Pinterest uzna Twoje działania za spam.
3 kroki do optymalizacji pracy na Pintereście
Oto moje 3 sposoby na lepszą optymalizację pracy na platformie i osiągnięcie bardziej efektywnych wyników dla naszych pinów:
1. Stwórz plan pinów na cały miesiąc
Pomaga mi w tym Pinterest Tracker, w którym gromadzę wszystkie istotne informacje takie jak: tytuł, URL, słowa kluczowe, rodzaj i opis pina etc. Dzięki temu mogę strategicznie zaplanować treści na cały miesiąc, co dodatkowo przyśpiesza mój proces planowania, mając wszystkie niezbędne elementy w jednym miejscu.
2. Zadbaj o różnorodność treści dla każdego z Twoich pinów
Od dłuższego już czasu Pinterest najbardziej ceni sobie tzw. świeże piny, czyli nową grafikę, zdjęcie, czy film, który wcześniej nie został opublikowany na platformie. Może on oczywiście prowadzić do już wcześniej opublikowanych treści. Kluczem jest „świeża, nowa” warstwa wizualna. Jeśli na przykład, masz zamiar promować swój produkt np. szablony pinów w Canvie, warto przygotować różne rodzaje pinów, takie jak standardowy pin, wideo pin praz pin produktowy.
Jeśli nie jesteś fanką projektowania grafik lub chciałabyś po prostu przyśpieszyć ten proces, przygotowałam dla Ciebie również szablony okładki na Pinteresta, a także pinów standardowych, długich oraz tablic w Canvie.
Możesz w tym celu również wykorzystać rolkę, którą stworzyłaś na Instagramie. O tym jak zwiększyć zasięgi na Pintereście dzięki wideo marketingu dowiesz się tutaj…………
3. Przypinaj swoje piny do najbardziej odpowiednich tablic
Dla Pinteresta nie ma znaczenia, do ilu tablic przypinasz swoje piny, lecz kluczowe jest przypinanie ich do tablic, które najlepiej pasują do tematyki pinów . Na przykład, jeśli publikujesz zdjęcia z portfolio z sesji fotograficznej w studio w Warszawie, warto przypiąć je do tablicy „Kobiece sesje wizerunkowe w Warszawie”, zamiast np. tablicy “Blog fotograficzny”. Dzięki temu algorytmy precyzyjniej zdefiniują Twoje treści i będą je wyświetlać klientom, którzy takich treści poszukują.
Uwzględniłam również arkusze w swoim Pinterest Content Calendarzu oraz Pinterest Trackerze, które ułatwią Ci planowanie i przypinanie do tablic na Pintereście.
Pro Tip: Wyznacz jeden dzień, w którym przygotowujesz wszystkie materiały na Pinteresta. Kolejnego dnia, przed ich zaplanowaniem, spójrz na nie świeżym okiem i dopiero wtedy przejdź do kolejnego etapu pracy.
Work smart not hard.
Pinterest to doskonała platforma do promowania już istniejących treści lub produktów, dlatego nie powinna pochłaniać Ci zbyt wielu godzin.
Nie stanie się to jednak bez poznania platformy i dobrze zoptymalizowanego procesu pracy na Pintereście. Testuj, sprawdzaj, co działa u Ciebie, a co jednak jest zbyt czasochłonne. Ten proces zajął mi wiele tygodni, zanim rozgościłam się na nim wygodnie i zaprojektowałam najbardziej odpowiednie workflow dla mnie.
Mam nadzieję, że moje wskazówki oraz narzędzia znacznie przyspieszą ten proces u Ciebie.
Pin&Rise
Ania
PS Przygotowałam specjalnie dla Ciebie narzędzia, które mogą wesprzeć w szybszym i skuteczniejszym działaniu na Pintereście:
0 komentarzy