Czym jest Pinterest i jak działa

Zastanawiasz się, co to jest Pinterest i jak działa? Poznaj największą wyszukiwarkę na świecie skupioną na treściach graficznych.
Zdjęcie początkowej strony Pinteresta przedstawiający pomysły na dekoracje do domu.

paź 9, 2023

🎙️Jeśli wolisz słuchać niż czytać – zapraszam Cię do podcastu:

Skoro tu jesteś, to znaczy, że chcesz rozpocząć swoją przygodę z Pinterestem. Zgadza się? Niezwykle mnie to cieszy, bo Pinterest to świetne narzędzie, zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie. Jednak wciąż jest kilka kroków za popularnym Facebookiem czy przebojowym Instagramem. Czas to zmienić! Jeśli nie wiesz, od czego zacząć i zastanawiasz się, co to jest ten Pinterest i jak działa, to przeczytaj ten artykuł i przekonaj się, dlaczego warto dołączyć do pinterestowej społeczności.

Przypnij na później!

Co to jest Pinterest?

Pinterest to jedna z największych wyszukiwarek na świecie, skupiona na treściach graficznych i video. Może się zdziwisz, ale wiele osób uważa, że jest bardziej przyjemna i funkcjonalna niż wszechobecny Google, który od lat zajmuje czołowe miejsce w internetowym świecie. 

W odróżnieniu od innych platform, których główną funkcją jest publikowanie własnej treści, Pinterest pozwala użytkownikom na zapisywanie wartościowych materiałów innych osób. W ten sposób użytkownicy inspirują się, motywują czy mobilizują do działania. Z drugiej zaś strony dodatkowo promują Twoją twórczość i Twoje produkty.

Nazwa Pinterest pochodzi od dwóch angielskich słów:

  • pin (przypiąć/szpilka)
  • i interest (zainteresowania).

Każdy element umieszczony w obrębie portalu jest określany mianem pina. Są to zdjęcia, grafiki,  filmy, produkty czy nawet animowane gify.  Użytkownik może umieścić na swojej tablicy własne materiały lub podpiąć piny innych użytkowników. W ten sposób tworzy się przestrzeń wzajemnej inspiracji, która funkcjonuje jako interaktywna tablica korkowa.

Anatomia Pinteresta

Skoro już wiesz, co to jest Pinterest, to zatrzymajmy się na chwilę i poznajmy go bliżej. Warto spojrzeć na tę platformę jak na kombinację trzech elementów. Dzięki temu zrozumiesz lepiej, jak działa i jak ją wykorzystać do własnych celów.

Widok strony startowej Pinterest, dzięki której można zobaczyć, co to jest i jak działa.

Pinterest jako biblioteka treści graficznych

Pinterest, jako biblioteka treści graficznych, rozwija się przede wszystkim dzięki wyszukiwaniu informacji i dzieleniu się nimi przez użytkowników. Każdy element, który się tutaj znajduje, czyli pin, jest widoczny jako pionowy obrazek czy film. 

Niech Cię nie zwiedzie jednak podobieństwo do innej platformy wizualnej, czyli popularnego Instagrama, gdzie grafiki pełnią jedynie funkcję ozdobnika lub nośnika informacji. Pinterest w każdym zdjęciu czy projekcie graficznym ukrywa unikatowe treści w postaci słów kluczowych i kieruje użytkownika do konkretnej strony internetowej, konta na YouTubie itd.

W zależności od Twoich wyszukiwań Pinterest wyświetla na tablicy piny, które są najbardziej powiązane z Twoimi zainteresowaniami. Ta funkcja nazywa się SMART FEED lub THE HOME FEED. I to prowadzi nas do drugiego elementu, z którego składa się ta platforma.

Laptop stojący na stole, na którym można zobaczyć, co to jest Pinterest i jak działa.

Pinterest jako wizualna strona składająca się z zakładek

Zgromadzone piny można zapisać i dzielić na różne kategorie w postaci tablic (z ang. boards). Zrobisz to błyskawicznie, bo platforma jest przyjazna dla użytkownika. Pozwala to na szybsze, w porównaniu do wspomnianego Google, wyszukiwanie zachowanych informacji. 

Co więcej zapisane przez nas piny ukazują się również innym obserwatorom, którzy również mają możliwość zapisania ich na swoich tablicach. Dzięki temu, bez żadnego wysiłku, znacznie zwiększa się ruch na Twojej stronie. Innym sposobem na wzrost liczby odwiedzających jest pojawianie się Twoich pinów w wynikach wyszukiwania Pinteresta, co prowadzi nas do trzeciego elementu.

Widok kilku zakładek (Pinów), które pokazują, czym jest Pinterest.

Pinterest jako wyszukiwarka

Wizualny charakter platformy ułatwia poruszanie się po niej i wyszukiwanie informacji za pomocą pełnych zdań czy słów kluczowych. Co za tym idzie, twórcy oraz przedsiębiorcy mogą znacznie łatwiej promować tutaj swoje dzieła, produkty i usługi.

Zauważ, że NIE określam Pinteresta mianem social mediów. Głównie dlatego, że ta platforma działa jak wyszukiwarka, a nie jak miejsce do budowania relacji. Jej użytkownicy poszukują przede wszystkim informacji i inspiracji, które są prostsze do odnalezienia i łatwiej dostępne niż w Google. 

Ile czasu potrzebujesz, aby Twoja strona czy Twój artykuł pojawiły się w wynikach Google? Trwa to tygodniami, a czasem nawet miesiącami. Pinterest uwielbia wartościowe treści i ich nie blokuje. I doskonale wie, że większa dostępność oraz różnorodność treści to więcej użytkowników i twórców, którzy wracają na platformę i zapisują kolejne, ulubione piny.

📽️ A jeśli wolisz oglądać niż czytać – zapraszam na mój kanał na YouTubie.

Ćwiczenie dla Ciebie

Najlepszym sposobem na poznanie Pinteresta jest spędzenie na nim kilku godzin w roli konsumenta treści. Masz już swoje konto na platformie? Dopiero planujesz je utworzyć? Nie zwlekaj! Zacznij odkrywać tajemnice Pinteresta jako zwykły użytkownik i potraktuj to jako świetną zabawę. Szukaj, przeglądaj, zapisuj i zdobywaj inspiracje. Ostrzegam – grozi uzależnieniem! 
Dzięki temu prostemu ćwiczeniu zrozumiesz, co to jest Pinterest i jak działa. Poznasz jego różne funkcje oraz możliwości, jakie daje, także do promowania własnego biznesu.

W kolejnym artykule poznasz 9 powodów, dla których warto założyć profil firmowy na Pintereście.

Pin&Rise! 🙂

Ściskam

Ania

Podobne artykuły

Błędy na Pintereście, których nie chcesz popełniać
Błędy na Pintereście, których nie chcesz popełniać

Jeśli chcesz pełni wykorzystać potencjał Pinteresta, unikaj tych błędów i świadomie buduj swoją obecność na tej platformie. Zastosowanie się do wskazówek, które przedstawię w tym odcinku, może znacząco zwiększyć skuteczność Twoich działań marketingowych.

czytaj dalej

Dołącz do PinLettera

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *