Pinterest i slow marketing – pomysł na skuteczną strategię

Pinterest i slow marketing to sposób, by wprowadzać spokój i skuteczność do Twojej strategii marketingowej. Jak to działa? Zobacz w artykule.
Zdjęcie przedstawiające szczęśliwą kobietę na polu słoneczników.

sty 26, 2024

🎙️Jeśli wolisz słuchać niż czytać – zapraszam Cię do podcastu:

W dzisiejszym świecie, w którym tempo życia i działania w biznesie zdaje się nieustannie przyspieszać, pojęcie slow marketingu brzmi jak oksymoron. A jednak to właśnie takie podejście coraz częściej staje się kluczem do budowania trwałych i owocnych relacji z klientami oraz prowadzi do długofalowego sukcesu w dziedzinie marketingu. Jeśli więc zastanawiasz się, co to jest ten slow marketing, to zatrzymaj się na chwilę i przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, dlaczego warto go wdrożyć do swojej strategii, a przy okazji złapiesz oddech i odrobinę spokoju. 

📌Przypnij na później!

Czym jest slow marketing?

Slow marketing to nowe podejście do marketingu oparte na zasadach tzw. slow movement, czyli ruchu, który promuje spokój i refleksję. Skupia się na jakości zamiast na szybkim tempie i natychmiastowym zysku, a istotną rolę odgrywa tu czas. Tradycyjne strategie marketingowe koncentrują się na ekspresowym pozyskiwaniu klientów i generowaniu krótkoterminowych zysków. Byle szybciej, byle więcej, bo przecież czas to pieniądz i nie można go tracić. 

To mogą być skuteczne metody, ale do czasu. Dany rynek się nasyca, a grupa potencjalnych, nowych klientów, do których można trafić z produktami czy usługami, kurczy się. Ci zaś, którzy skorzystali już z oferty, idą dalej – do innych. Dlaczego? Bo firma nie zadbała o ich przywiązanie do swojej marki. Zależało jej na szybkim zysku i na kolejnych kupujących, a nie na osobach, które do niej wrócą.   

I tutaj w opozycji staje slow marketing. To podejście, które zakłada budowanie długotrwałych oraz wartościowych relacji z klientami. Bez pośpiechu, ale w skupieniu na detalach i na potrzebach swoich odbiorców. Zastanawiasz się, czy w dzisiejszych czasach takie działania mają sens? Zobacz więc, co daje wprowadzenie slow marketingu do swojej strategii i dlaczego warto to zrobić.

Budowanie trwałych relacji i zwiększanie zaangażowania

Slow marketing skupia się na budowaniu trwałych i autentycznych relacji z klientami. Zamiast nachalnych prób sprzedażowych wybieramy spokojne i wolne działania, które pozwalają poznać potrzeby klientów. Słuchamy ich opinii i pytamy o zdanie, np. na naszych profilach w mediach społecznościowych. Pokazujemy, jak powstaje dany produkt lub usługa. Pozwalamy uczestniczyć w ich tworzeniu, prosząc przykładowo o pomoc w wyborze okładki e-booka czy wybraniu tematów w poszczególnych modułach kursu.

Dzięki temu nie tylko dostosowujesz ofertę do oczekiwań swoich klientów, swojej grupy docelowej, ale też budujesz długotrwałe zaangażowanie. Tworzysz dwustronną komunikację i interakcje. Takie działania zamieniają „zwykłych”, jednorazowych klientów w tych lojalnych, którzy do Ciebie wrócą po kolejny produkt i polecą Twoją firmę/markę innym.

Skupienie na jakości

Slow marketing stawia na jakość, która jest ważniejsza niż ilość. Zamiast gonić za liczbą fanów lub followersów w mediach społecznościowych, koncentruje się na dostarczaniu wartościowych treści i produktów. Nie zapomina o odbiorcach tuż po tym, jak dana osoba kliknęła serduszko, przycisk „Obserwuj” lub „Kup teraz”. Dba o personalizację i komunikację oraz o pomoc i pozytywne doświadczenia związane z Twoją ofertą – na każdym etapie sprzedaży. 

Działając w taki sposób, budujesz swoją reputację jako marka, której warto zaufać, bo idzie za nią jakość i troska o klienta. Zaczynasz istnieć w świadomości innych jako firma dostarczająca produkty i usługi na najwyższym poziomie, dla której dobro i zadowolenie kupujących jest priorytetem. A klienci wracają właśnie do tych, którym zaufali, których polubili i przy których poczuli się dobrze, bo dostali więcej niż sam produkt czy usługę.

Spokój i odpoczynek

W szalonym pędzie dzisiejszego świata slow marketing pozwala zatrzymać się i odetchnąć. Daje chwile spokoju i refleksji zarówno przedsiębiorcom, jak i klientom. Nie musisz śpieszyć się z każdą decyzją marketingową ani próbować zdobywać klientów za wszelką cenę. Skupiasz się na swoich priorytetach i wartościach, które stoją za Twoim biznesem. Działasz pomału i konsekwentnie – krok po kroku realizując cele swojej firmy. Nie tylko sprzedażowe.

Takie podejście daje przestrzeń na rozwijanie kreatywności i podejmowanie przemyślanych działań. Masz czas, żeby wcisnąć na chwilę pauzę i zastanowić się, jak się czujesz w miejscu, w którym teraz jesteście Ty i Twoja firma. Zweryfikować, czy idziesz we właściwym kierunku i podjąć decyzję, co i jak dalej. Dla dobra firmy, dla klientów, a także dla siebie. Spokój i higiena pracy to kroki milowe na drodze do satysfakcjonującego biznesu – w zgodzie z samym sobą.

Slow marketing a Pinterest

Pinterest to rewelacyjne miejsce do wdrożenia strategii slow marketingu. Ta platforma, znana z kreatywności i spokoju, sprzyja budowaniu wartościowych relacji z klientami i tworzeniu treści wysokiej jakości. Tutaj nie liczy się pośpiech, codzienne stories jak na Instagramie czy inne publikacje, które docierają do innych tylko przez kilka pierwszych godzin (czasem tylko minut), a potem przepadają w czeluściach internetu i są zalewane przez inne posty.

Pinterest żyje wolniej i bardziej świadomie. Piny mają o wiele dłuższą żywotność. Odpowiednio przygotowane oraz zoptymalizowane są widoczne i zapisywane przez wiele miesięcy, a nawet lat. Umieszczone w nich linki kierują ruch na stronę internetową na długo po tym, jak przygotowane przez Ciebie grafiki, zdjęcia lub wideo znalazły się na Twoim feedzie.

Dzięki temu Pinterest staje się skutecznym narzędziem do promowania marki i budowania lojalności klientów. Jednocześnie pozostawia przestrzeń na spokój, świeżość i wyobraźnię. I z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność. 

📽️ A jeśli wolisz oglądać niż czytać – zapraszam na mój kanał na YouTubie.

Chcesz rozpocząć swoją podróż w trybie slow po kolorowym, pełnym inspiracji i pomysłów Pintereście? Potrzebujesz dobrej mapy? Skorzystaj więc z moich wskazówek, które pomogą Ci zrozumieć świat pinów i wykorzystać go do promowania własnego biznesu:
Co to jest Pinterest i jak działa?
Jak zacząć działać na Pinterest?
Jak w 5 minut założyć konto biznesowe na Pintereście?
Pinterest jako narzędzie do budowania listy e-mailingowej
Słowa kluczowe na Pintereście-sztuka zdobycia uwagi

Pin&Rise – w trybie slow!

Ania

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Błędy na Pintereście, których nie chcesz popełniać
Błędy na Pintereście, których nie chcesz popełniać

Jeśli chcesz pełni wykorzystać potencjał Pinteresta, unikaj tych błędów i świadomie buduj swoją obecność na tej platformie. Zastosowanie się do wskazówek, które przedstawię w tym odcinku, może znacząco zwiększyć skuteczność Twoich działań marketingowych.

czytaj dalej

Dołącz do PinLettera